Sections

Weather Forecast

Close

BOYS SWIMMING: Jacks take fifth at home invite

BEMIDJI -- The Bemidji High School boys swimming and diving team had 10 top-five finishes Friday to place fifth out of seven teams at its home invitational at Bemidji High School.

Among those 10 finishes were two event winners, including Sam Hendricks in the 200-yard freestyle with a time of 1:57.69 and Cameron Munter in diving with a score of 248.08.

After Munter, Brekt Thorsgard took second in diving with 198.15 points, and Aiden Saari locked up fifth with 183.07.

Gabe Goodwin’s times of 24.81 in the 50 free and 1;03.24 in the 100 butterfly were both enough for fifth place, and he also joined Nikita Graves, Luke Yartz and Hendricks for a second-place finish in the 400 free relay (3:37.08).

Those four also took fifth in the 200 free relay with a 1:40.55 finish.

Yartz snagged fourth place in the 200 free individually with a time of 2:00.10, while Hendricks matched it the 500 free, taking fourth at 5:22.04.

Bemidji takes to the water again at 5:30 p.m. Tuesday, Jan. 16, in Thief River Falls.

Team Results

1, Melrose/Sauk Centre 575; 2, Grand Forks 433; 3, Detroit Lakes 395; 4, Moorhead 339; 5, Bemidji 324.4; 6, Thief River Falls 143.5; 7, Perham 76.

Bemidji Individuals

200 Medley Relay: 6, BHS A (Berglund, H. Thorsgard, Goodwin, Tobon) 1:59.91; 14, BHS B (Vannoy, Holmen, Leindecker, B. Thorsgard) 2:19.35; 16, BHS C (Black, Sollom, Olson, Charakuru) 2:28.72.

200 Free: 1-Hendricks 1:57.69; 4-Yartz 2:00.10; 16-Berglund 2:12.24; 17-Goodwin 2:14.67; 20-K. Michalicek 2:27.43; 21-Haubrich 2:29.35; 23-Petrowske 2:32.09.

200 Individual Medley: 13-Graves 2:39.55; 16-Leindecker 3:18.93.

50 Free: 5-Goodwin 24.81; 12-Tobon 25.84; 18-Laakso 28.23; 21-Black 29.99; 24-Glen 31.16; 27-Charakuru 33.40.

1-Meter Diving: 1-Munter 248.08; 2-B. Thorsgard 198.15; 5-Saari 183.07; 11-Fenske 125.35.

100 Fly: 4-Goodwin 1:03.24; 10-Graves 1:10.24.

100 Free: 16-Laakso 1:03.10; 19-K. Michalicek 1:03.86; 21-Tobon 1:05.75; 22-Petrowske 1:07.99; 24-Leindecker 1:18.06.

500 Free: 4-Hendricks 5:22.04; 8-Yartz 5:38.33; 14-Goodwin 6:06.92; 17-Haubrich 6:58.32.

200 Free Relay: 5-BHS A (Goodwin, Graves, Yartz, Hendricks) 1:40.55; 12-BHS B (Tobon, Laakso, Holmen, Goodwin) 1:49.14; 18-BHS C (Haubrich, Leindecker, Vannoy, Sollom) 2:06.56.

100 Back: 7-Berglund 1:07.16; 13-Vannoy 1:18.83; 14-Glen 1:19.19.

100 Breast: 6-H. Thorsgard 1:16.72; 17-Sollom 1:28.69.

400 Free Relay: 2-BHS A (Goodwin, Graves, Yartz, Hendricks) 3:37.08; 15-BHS B (B. Thorsgard, Haubrich, Vannoy, Glen) 4:45.05; 17-BHS C (Black, holmen, Olson, Charakuru) 5:01.17.

Advertisement
randomness